Mavi Doğa Yeşil Sarı Ekonomik Güvenli
ANA SAYFA KURUMSAL ABONELİK İÇ TESİSAT DOĞAL GAZ İLETİŞİM
KURUMSAL
SelÇukGAZ Hakkında
Bilgi Toplumu Hizmetleri
Kişisel Verilerin Korunması
Sözleşmeler
Organizasyon Şeması
Kurumsal Çalışma İlkelerimiz
Doğal Gaza Kavuşma Gerçeği
Sosyal Sorumluluk
SelÇukGAZ ve ÇEVRE
İnsan Kaynakları
Tanıtım Faaliyetlerimiz
Fotoğraf Galerisi
Basında SelÇukGAZ
Bilgi Edinme
Linkler
Belgeler
Kurumsal Dökümanlar
Gizlilik Sözleşmesi
İletişim
İmzalar Ankara'da atıldı, Nabucco rüya değil gerçek
8/27/2009

İmzalar Ankara'da atıldı: Nabucco rüya değil gerçek

Türkiye'nin Doğu sınırından başlayıp Avusturya'ya kadar uzanacak 3 bin 300 kilometrelik dev projeyle ilgili hükümetler arası anlaşmaya Başbakan Tayyip Erdoğan, Avusturya Başbakanı Werner Faymann, Bulgaristan Başbakanı Sergei Stanishev, Macaristan Başbakanı Gordon Bajnai, Romanya Başbakanı Emil Boc ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso birlikte imza attı.

Erdoğan, imza törenini 'tarihî bir adım' olarak nitelendirirken Nabucco'nun 'Asya'dan Avrupa'ya uzanan işbirliği platformu' olacağını söyledi. Projenin AB yolundaki Türkiye'ye yeni bir soluk getireceğini de vurgulayan Başbakan, 'rüya' nitelendirmelerine karşı çıktı: "Unutmayalım ki zamanında Bakü-Tiflis-Ceyhan projesi de rüya olarak yorumlanmıştı. Nabucco, olumsuz yorumları boşa çıkaracak bir başarı hikâyesi olacak.'' Erdoğan, Azeri, Türkmen, Irak, Suriye ve Mısır gazını Avrupa'ya taşıyacak projeye Rusya ve İran'ın da katılabileceğini açıkladı. AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso da projenin önemine değinirken tedarikçi ülkelere, "Doğalgazınızı almaya hazırız." dedi. Asrın projesi için düzenlenen törene 16 ülkeden cumhurbaşkanı, başbakan ve bakan düzeyinde katılım oldu. Davetli olması- na rağmen Rusya ve Türkmenistan törene temsilci göndermedi.

Nabucco Projesi hükümetler arası anlaşması dün Rixos Otel'de düzenlenen zirvede imzalandı. Başbakan Erdoğan, törende atılan imzalarla katılımcı ülkeler arasında zaten var olan dostluk ve işbirliğinin daha da artacağını ve birbirlerine daha da yakınlaşacağını belirtti. Erdoğan, projeyi bir enerji hattından öte "Asya'dan Avrupa'ya uzanan bir dostluk ve işbirliği platformu" olarak gördüklerini bildirdi. Erdoğan, "Bu nedenle, projenin bu coğrafyada ülkelerimiz arasındaki dostluğa, halklarımızın refahına ve sonraki nesillerin geleceklerinin güvence altına alınmasında büyük katkılar sağlayacağına tüm kalbimle inanıyorum.'' diye konuştu.

Türkiye'nin, bu projeyi başından beri desteklediğini hatırlatan Erdoğan, bundan sonra da kararlı bir şekilde desteklemeye devam edeceklerini bildirdi. Projenin, Türkiye'nin ve Avrupa'nın artan enerji ihtiyacının karşılanmasına orta vadede ciddi katkılar sağlayacağını vurgulayan Başbakan, Türkiye'nin fikri temellerini attığı projenin ilk yıllarında sadece Azeri gazının taşınmasının öngörüldüğüne dikkat çekti. Başbakan, "Sonraki aşamalarında ise Türkmenistan, Irak, Suriye, Mısır ve sıvılaştırılmış doğalgazın yani tankerlerle taşınması yoluyla da Katar doğalgazının devreye girmesi temennimizdir. Şartlar elverdiğinde İran gazıyla belki Rus gazını da Nabucco vasıtasıyla Avrupa'ya taşımak mümkün olacaktır." dedi. Nabucco boru hattı sürecinde yaşanan en ilginç gelişmelerden birisini de İran konusu oluşturuyor. Daha önce kaynak ülkeler arasında ismi geçen İran, imza törenine davet edilmediği gibi kaynak ülke olarak da öne çıkmadı. Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında kaynak ülke olarak İran'ı saymaması dikkat çekti.

Nabucco Projesi'nin, bir boru hattı projesi olmanın ötesinde bir anlam ve önem taşıdığını vurgulayan Başbakan Erdoğan, şunları kaydetti: "Proje sayesinde geniş bir coğrafyada kaynak, transit ve tüketici ülkeler arasında uzun soluklu ve ortak çıkarlara dayalı bir işbirliği süreci başlatılmış bulunuyor. Türkiye, Nabucco Projesi'ni insanlığın en ciddi sorunlarından biri olan enerji ihtiyacını gidermek için güçlü bir şekilde desteklemektedir. Böylece enerji boru hatlarının Doğu'dan Batı'ya ulaşan güzergâhında sadece doğalgazın değil, toplumların karşılıklı diyalog temennisinin de hayat bulacağı inancındayız." Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin proje açısından öneminin sadece coğrafi konumundan kaynaklanmadığını, kaynak ve tüketici ülkeler açısından da önem kazandığını ve güvenilir bir transit ülke haline geldiğini söyledi. Türkiye'nin enerji stratejisinin içerdiği hedeflerin, AB hedefleriyle örtüşmesi ve diğer ortaklarla yürütülen projelerin bu güvenilirliği daha da pekiştireceğini ifade etti. 2006 yılında Azerbaycan ve Gürcistan ile birlikte faaliyete geçirilen Bakü-Tiflis-Ceyhan ile 2007'de gaz sevkıyatına başlanan Bakü-Tiflis-Erzurum doğalgaz boru hattının da ülkeye duyulan güvenin somut ifadesi olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Projenin tam üyelik yolunda ilerlediğimiz AB ile enerji alanındaki işbirliğimize yeni bir boyut ve soluk getirmesini temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

İmzalanan hükümetler arası anlaşma ile birlikte projenin hukuki altyapısının tamamlanmasına yönelik ilk ve en önemli adımlardan birinin atıldığını anlatan Başbakan Erdoğan, bu aşamaya uzun müzakereler sonunda gelindiğini belirtti. Bu imza ile hukuki altyapı çalışmalarının sona ermiş olmayacağını, bundan sonraki aşamada projenin sahibi olan Nabucco Uluslararası Şirketi'nin taraf ülkelerin her biri ile proje destek anlaşması müzakerelerine başlayacağını bildirdi. Bu çalışmaların da 6 ay içinde biteceğini anlatan Erdoğan, hukuki altyapı çalışmalarına paralel olarak boru hattına kaynak sağlanması çalışmalarının da sürdürüldüğünü belirtti. Bu hususta Avrupa Birliği Komisyonu ile ortaklaşa mekanizmalar üretilmeye çalışıldığına işaret eden Başbakan Erdoğan, "Bizler taraf devletler olarak projenin hayata geçirilmesine yönelik somut adımlar attıkça, kaynak ülkelerin de Nabucco'ya olan ilgisinin artacağını umuyoruz." dedi.

ZİRVEYE 5 BAŞBAKAN, 1 CUMHURBAŞKANI KATILDI

İmza töreninden sonra aile fotoğrafı çekildi. Fotoğarafta şu isimler yer aldı: "Türkiye'den Başbakan Tayyip Erdoğan, Enerji Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avusturya'dan Başbakan Werner Faymann, Federal Ekonomi Bakanı Reinhold Mitterlehner, Azerbaycan'dan Enerji Bakanı Natık Aliyev, Bulgaristan'dan Başbakanı Sergei Stanishev, Enerji Bakanı Petar Dimitrov, Gürcistan'dan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Enerji Bakanı Aleksandre Khetaguri, Irak'tan Başbakan Nuri el-Maliki, İsveç'ten AB Dönem Başkanlığı Temsilcisi Mikael Eriksson, Macaristan'dan Başbakan Gordon Bajnai, Enerji Bakanı Peter Honig, AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso, AB Komisyonu Enerji Komiseri Andris Piebalgs, Almanya'dan Devlet Sekreteri Jochen Homann, Mısır'dan Petrol Bakanı Semih Fehmi, Romanya'dan Başbakan Emil Boc, Ekonomi Bakanı Adrian Videanu, Suriye'den Petrol Bakanı Sufian Al-Allao, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Direktörü Riccardo Puliti, Avrupa Yatırım Bankası Direktörü Thomas Baret, Nabucco Uluslararası Şirketi Yönlendirme Komitesi Başkanı Werner Auli ve ABD Avrasya Enerji Özel Temsilcisi Büyükelçi Richard Morningstar."

Boru hattı yatırımları teşvik edilecek

Nabucco Projesi'ne ilişkin anlaşmaya taraf olan Avusturya, Bulgaristan, Macaristan, Romanya ve Türkiye ortak bir bildiri yayımladı. Doğalgazın güvenli ve kesintisiz şekilde taraf devletlerin toprakları üzerinden taşınmasını teminen Nabucco Boru Hattı sisteminin teşvik edilmesinde, geliştirilmesinde, inşasının ve işletiminin kolaylaştırılmasında işbirliği ihtiyacına dikkat çeken taraflar, projeye yönelik yatırımların teşvik edilmesi arzusunu ortaya koydu. Ortak açıklama, taraf devletlerin başbakanlarınca imzalandı. Projeye ilişkin taahhütlerini teyit eden taraflar, şu hususları müşterek olarak bildirdi: "Taraf devletler, Nabucco Projesi'ne ilişkin anlaşmanın amacı ve hedefine engel olabilecek davranışlardan kaçınacak. Anlaşmanın mümkün olan en kısa süre içerisinde yürürlüğe girmesi için iç hukuka ilişkin gerekliliklerin yerine getirilmesi için gereken tüm adımları atmaya çaba gösterecek. Yükümlülüklerini tam olarak yerine getirebilmek için gereken yasal mevzuatın kabulü de dahil olmak üzere gerekli tedbirleri almaya çaba gösterecek. Altı ay içerisinde Nabucco Uluslararası Şirketi ile Proje Destek Anlaşması'nı sonuçlandırmak için gereken tüm adımları atmaya çaba gösterecek.

Kaynak : Zaman Gazetesi

Diğer Haberler
2019 Yılı Sertifika Bedelleri Belli Oldu 2/25/2019
Sayaç Kontrolleri Gerçekleştiriliyor 2/18/2019
Kaçak Doğal Gaz Kullanımlarına Yasal İşlem Yapılıyor 12/19/2018
Kombi Bakımı ve Baca Temizliği önemli 12/7/2018
Kış ayları için tasarrufun ipuçları 10/26/2018
Şirketimiz çalışanları iftar organizasyonunda buluştular 6/11/2018
Sahte aramalara itibar etmeyiniz. 3/28/2018
Güvenli doğal gaz kullanımı konusunda abonelerimizi uyarıyoruz 12/15/2017
KOMBİ BAKIMI ve BACA TEMİZLİĞİ İÇİN UYARI! 10/2/2017
Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı 6/15/2017
EPDK'dan doğal gaz aboneliği uyarısı 3/15/2017
KOMBİ BAKIMI ve BACA TEMİZLİĞİ İÇİN UYARI! 10/22/2016
Doğalgaza yüzde 10 indirim yapılacak 10/1/2016
SelÇukGAZ 2016 9.etap yatırım programını başlattı 5/16/2016
Altyapı kurumlarının kazı çalışmalarında dikkat etmesi gerekiyor 3/31/2016
Doğal Gaz Tesisatlarınızı yetkili firmalara yaptırın 3/31/2016
Sn.Kenan ŞARA’nın vefatının 1.yıldönümü 12/11/2015
Şirketimiz, abonelerinden mevzuatta belirlenmiş bedeller haricinde iç tesisat kontrol bedeli, tesisat kontrol bedeli ve/veya benzeri adlar altında herhangi bir mevzuat harici bedel almamıştır 10/6/2015
2015 yılı itfaiye eğitimi başarıyla tamamlandı. 9/10/2015
2015 Yılı Yatırım programı hk, 4/3/2015
Periyodik Tesisat Kontrollerimiz Devam Ediyor 2/19/2015
Sayaç bakım, onarım ve kalibrasyonların önemi 1/28/2015
Genel Müdür Vekilimiz aile mezarlığına defnedildi. 12/13/2014
Acı kaybımız 12/11/2014
Şirketimiz kaliteyi yeniledi. 12/9/2014
Şirketimiz Genel Müdür V. Sn.Kenan ŞARA'ya acil şifalar diliyoruz. 12/9/2014
2014 yılı itfaiye eğitimi başarıyla tamamlandı. 9/27/2014
2014 yılı bakım onarım çalışmalarımız devam ediyor 10/20/2014
Fatura ödeme noktaları hakkında önemli uyarı 10/20/2014
2014 Yatırım Programı Devam Ediyor 10/20/2014
Ağustos ayında doğal gaza zam yok 8/1/2014
Ramazan Bayramı tebriği 7/25/2014
2014 Olağan Genel Kurul Toplantısı 6/19/2014
Düşük Tüketim Fatura Limitlerini Açıkladı 5/23/2014
Yüreğimiz Soma’da 5/23/2014
Albayrak görevini Şara'ya devretti. 4/28/2014
Fatura ödeme noktaları ile ilgili önemli uyarı. 4/17/2014
Son Düzenlemelerle İş Kanunu ve Sosyal Güvenlik Uygulamaları Eğitimi tamamlandı. 4/10/2014
Geleneksel Kan Bağışı Programı 3/31/2014
Yaz Saati Uygulaması 3/26/2014
Periyodik tesisat kontrolleri devam ediyor 3/17/2014
17 aydır doğal gaz alım fiyatları aynı 3/3/2014
Şirketimiz Seveso 2 Bilgilendirme Seminerinde 3/3/2014
Doğal gaza şubat ayında zam yok 1/18/2014
En ucuz doğal gaz Kuzey Irak'tan 12/30/2013
Ocak ayında doğal gaza zam yok 12/27/2013
2013~2014 yılı Yatırım Programı 12/25/2013
Doğal gaz ödeme noktaları 12/17/2013
Baca gazı zehirlenmelerine dikkat! 12/13/2013
Kalite belgelerimiz yenilendi 11/11/2013
Kasım ayında doğal gaza zam yok 11/2/2013
Sn.Yıldız, ‘Ekim ayında zam yok’ 9/26/2013
Eylül ayı içerisinde doğal gaza zam yok 9/3/2013
2013 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı gerçekleştirildi 8/20/2013
Yetkili firma toplantıları gerçekleştirildi. 7/9/2013
2.Etap denetleme faaliyeti tamamlandı 6/14/2013
1.Etap denetleme faaliyeti tamamlandı 5/27/2013
İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimi 4/20/2013
Çumra’da İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitimi 4/20/2013
Yatırım çalışmalarımız devam ediyor. 4/11/2013
Çumra Belediyesi Encümen toplantısı... 3/27/2013
2013 yılı Çumra yatırım programı başladı. 3/27/2013
2013 yılı Seydişehir yatırım programı başladı. 3/25/2013
Seydişehir Belediyesi Encümen toplantısı... 3/25/2013
SelÇukGAZ, Elektromed A.Ş.yi ziyaret etti. 3/11/2013
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı 3/8/2013
Şirketimizden basın açıklaması 3/1/2013
Doğal Gazda Sevindirici Haber 2/25/2013
Sn.Çat makamında ziyaret edildi 2/12/2013
Sn.Erdem makamında ziyaret edildi 2/12/2013
Şirketimizden İç Tesisat Uyarısı! 1/14/2013
Şirketimiz, T. Garanti Bankası A.Ş. ile fatura tahsilatı anlaşması imzaladı. 1/7/2013
Çumra Belediye Başkanı makamında ziyaret edildi 12/24/2012
Seydişehir Belediye Başkanı makamında ziyaret edildi 12/24/2012
Şirketimiz, Ortak Akıl Toplantısı'nda 12/17/2012
Ocak'ta doğal gaza zam yok 12/14/2012
2012 Yatırım Programı değerlendirildi 12/14/2012
Maliye faturadan takip edecek! 12/8/2012
Bunları yapın doğal gaz faturanızı düşürün! 12/7/2012
Şirketimiz'den Kan Bağışı 12/6/2012
Şirketimiz, EIF Kongresindeydi... 10/8/2012
Olağan Genel Kurul Toplantısı 9/26/2012
Karadeniz'de ilk doğal gaz bulundu 9/17/2012
Çelik Vana Eğitimi düzenlendi 6/22/2012
SelÇukGAZ Çumra 2012 Yatırım Programı 6/18/2012
Çumra Belediye Başkanı makamında ziyaret edildi 6/13/2012
İNGAZ'ı ziyaret ettik. 6/13/2012
Seydişehir Belediyesi İtfaiye ekiplerine doğal gaz eğitimi. 6/11/2012
Çumra itfaiye ekiplerine doğal gaz eğitimi. 6/11/2012
Yetkili firmalar ile toplantı yapıldı. 6/9/2012
Mobil bakım onarım ve doğal gaz kaçak arama faaliyetleri… 5/9/2012
2012 yılı Yatırım Programı töreni 4/28/2012
Katodik Koruma Eğitimi hk, 4/26/2012
Temel Doğal Gaz, Kontrolsüz Doğal Gaz Çıkışlarına Müdahale ve Yangın Eğitimi 4/5/2012
SelÇukGAZ RMS-A İşletim ve Temel Regülatör Eğitimi hk, 3/13/2012
Şirketimizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı. 3/9/2012
SelÇukGAZ; KONFORLU ve GÜVENLİ YARINLARA DMS ile KARAR KILDI 1/31/2012
Tarife Hesaplama Usul ve Esasları belirlendi. 1/3/2012
Değerlendirme toplantısı organize edildi. 12/20/2011
Hukuk Müşavirimiz Sn.Hacer YETKİN Seydişehir'de... 10/25/2011
Yeni Cami Mahallesi ve Sofuhane Mahallesi doğal gaz arzı sağlandı. 9/29/2011
Olağan genel kurul toplantımızı icra ettik... 7/23/2011
SelÇukGAZ iş sağlığı ve iş güvenliği eğitiminde. 6/9/2011
2011 yılı yatırım programı Seydişehir bölgesinde başladı. 5/14/2011
AKBANK gişe ve otomatik ödeme protokolü imzalanmıştır. 5/3/2011
187 Doğal Gaz Acil Hattı 4/4/2011
23 aydır doğal gaz fiyatları aynı 4/4/2011
Yaşlılara Saygı Haftası 3/23/2011
18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü 3/18/2011
12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulü ve Mehmet Akif ERSOY'u anma günü 3/12/2011
8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı. 3/9/2011
Sevkiyat Kontrol Merkezi Projesi 2/14/2011
SelÇukGAZ denetlendi 2/1/2011
Çorumgaz Genel Müdürü Sn.Kasım KAHRAMAN şirketimizi ziyaret etti. 1/17/2011
Çumra İHL doğal gaza kavuştu 1/3/2011
Seydişehir'de doğal gaz kullanımı yaygınlaşıyor 1/1/2011
SelÇukGAZ Enerji Sektörü ile ilgili kongreye katıldı. 12/2/2010
Saatler geri alınıyor 11/1/2010
Çumra ilçesi doğal gaza kavuştu 10/15/2010
Kurumsal eserlerimiz ve çalışma ilkelerimiz incelenmiştir 1/1/2011
SelÇukGAZ'dan yetkili firma uyarısı 9/22/2010
Huzurlu doğal gaz kullanımı için tavsiyeler 9/22/2010
Doğal gazın verimli kullanımı hakkında uyarılar 9/22/2010
SelÇukGAZ'dan güvenli doğal gaz uyarısı 9/21/2010
SelÇukGAZ tüketiciyi eğitiyor 9/21/2010
Büyük binalarda merkezi sistem zorunluluğu 9/21/2010
Fatih ALTUNTAŞ, SelÇukGAZ Proje Müdürü olarak atanmıştır. 8/25/2010
Doğal Gaz Tesisatlarınızı Sertifika Sahibi Firmalara Yaptırın. 6/19/2010
1 Temmuz'a Dikkat Edin. 6/15/2010
SelÇukGAZ, Bacader toplantısına katıldı. 9/22/2010
UGETAM'dan Harita Bilgisi ve Çelik ile PE Şebeke Tasarımı Eğitimi Alındı. 5/31/2010
UGETAM'dan Malzeme - Kaynak Bilgisi ve Kalite Kontrol Teknikleri Eğitimi Alındı. 5/31/2010
UGETAM'dan Sayaçlar ve İç Tesisat Eğitimi Alındı. 5/31/2010
SelÇukGAZ 2. Yıldönümünü Kutladı 5/4/2010
SelÇukGAZ Personeli UGETAM Eğitimini Tamamladı. 4/29/2010
Yetkili Firmaların Katılımı ile İç Tesisat Toplantısı Düzenlendi 4/29/2010
Şirketimiz, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutladı. 4/29/2010
SelÇukGAZ yatırımlarına devam ediyor 4/29/2010
SelÇukGAZ Proje Müdürlüğü’ne M.Hayri ÖZDEMİR atandı 8/24/2010
Seydişehir Belediyesi, SelÇukGAZ ve işadamları istişare toplantısı düzenlendi. 4/29/2010
Gaz-Bir toplantısı Kayseri'de yapıldı 4/29/2010
EPDK yeni binasına taşındı 4/29/2010
Doğal Gaz Sayaç Değişikliği 4/29/2010
Merkezi sistem zorunluluğu geliyor 4/29/2010
BOTAŞ`a doğal gaz arama ve üretim yetkisi 9/30/2009
Doğal gaz kullanılan yerlerde solunum yolu hastalıklarına daha az rastlanıyor 8/27/2009
Yüzyılın projesinde 50 bin kişiye iş imkânı 8/27/2009
SelÇukGAZ Kalite Belgelerine sahip oldu 8/24/2009
İç Tesisat Toplantısı 8/24/2009
İlk kazma vuruldu 12/19/2009
Abonelik kabulü başladı 10/23/2008
SelÇukGAZ UGETAM'da 3/30/2009
İSG Eğitimi 2/14/2009
 
 
Copyright © 2014 Selçuk Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. - Gizlilik Sözleşmesi
Hızlı Erişim Menüsü