Mavi Doğa Yeşil Sarı Ekonomik Güvenli
ANA SAYFA KURUMSAL ABONELİK İÇ TESİSAT DOĞAL GAZ İLETİŞİM
DOĞAL GAZ
10 Soruda Doğal Gaz
Güvenli Kullanım İçin
Güvenli Doğal Gaz Kullanım Uyarıları
Kış Öncesi Verimli Doğal Gaz Kullanımı
Türkiye'de ve Dünya'da Doğal Gaz
Ekonomik Kullanım İçin
Bilgilendirme Rehberi
Bunları Biliyor Musunuz?
Memnuniyet Anketi
Talep ve Şikayet Başvuru Sistemi
Sık Sorulan Sorular
10 SORUDA DOĞAL GAZ
Doğal gaz nedir?
Başta Metan (CH4) ve Etan (C2H6) olmak üzere çeşitli hidrokarbonlardan oluşan yanıcı bir gaz karışımıdır. Doğal gaz renksiz, kokusuz havadan hafif bir gazdır.
Güvenli bir yakıt mıdır?
Doğru kullanıldığı sürece doğal gaz tehlikeli değildir. SelÇukGAZ, doğal gazın abonelere güvenli bir şekilde ulaştırılması için her türlü tedbiri almaktadır.
Nasıl oluşur?
Doğal gaz, organik maddelerin yeryüzünün alt katmanlarında milyonlarca yıl süren doğal dönüşümü sonucunda oluşur. Kaynağından çıkarıldığı haliyle, herhangi bir işlemden geçirilmeksizin kullanılabilmektedir.
Niçin temiz enerjidir?
Doğal gaz temiz bir gazdır. Yandığında kül, karbonmonoksit ve kükürt bileşikleri oluşturmaz ve çevrede asit yağmuruna sebep olmaz. Yalnızca karbondioksit ve su buharı meydana gelir. 

Bunun yanında azot oksit emisyonu diğer yakıtlara kıyasla daha azdır.
Neden kötü kokar?
Tabii halde kokusuz olan doğal gaza, kullanıcının herhangi bir gaz kaçağını kolaylıkla fark edebilmesi için koku verici bir madde eklenir. 

Seydişehir ve Çumra şebekesine verilen doğal gaza, çürük sarımsak kokusu veren THT (Tetra Hidro Teofen) maddesi katılmaktadır.
Konutlardaki kullanım alanları nelerdir?
Doğal gaz, konutlarda başlıca
  • Isıtma ve soğutma
  • Sıcak su elde etme
  • Pişirme amaçlı kullanılır.
Merkezi ısıtma sistemi olan binalarda sıcak su ve pişirme amacıyla dairelere kolon hattı ile doğal gaz verilebilir.

Bireysel kullanımda ise şu seçenekler söz konusu olabilir.
  • Sadece ısınma amacıyla (doğal gaz sobası, kat kaloriferi)
  • Isınma ve sıcak su elde etme amacıyla (kombi, boylerli kat kaloriferi, kat kaloriferi ve şofben)
  • Isınma ve sıcak su ve pişirme amacıyla
Nasıl yanar?
Doğal gazın yanabilmesi için hava ile yüzde 5 ile 15 arasında karışım yapması gerekir. Karışım oranı bu aralığın altında ya da üstünde olursa doğal gaz yanmaz.

En iyi yanma karışımı yüzde 9 doğal gaz ve yüzde 91 havadır. Doğal gazın tutuşma sıcaklığı 650°C'dir. Tam yanma anında mavi renkli alev olur.
Sanayideki kullanım alanları nelerdir?
Küçük sanayi atölye ve fırınlarda üretim amaçlı olarak kullanılır. Demir-çelik, çimento, kimya sanayinde, cam ve kiremit imalatında da yararlanılan doğal gaz, tekstil sektörü için de önemli bir enerji kaynağıdır.

Türkiye'nin elektrik ihtiyacının küçümsenemeyecek bir kısmı doğal gazla çalışan santrallerde üretilmektedir.
Zehirleyici bir gaz mıdır?
Çoğu gaz zehirlenmeleri karbonmonoksite (CO) bağlı olarak gerçekleşir. CO kandaki oksijen ile yer değiştirerek kanın vücuda oksijen taşımasını önler ve böylece vücudun zehirlenmesine sebep olur. Doğal gaz karbonmonoksit içermediğinden zehirleyici değildir.

Ancak havadan daha hafif bir gaz olduğundan kapalı alanlarda sızma halinde yukarılarda toplanır. Çok miktarda bulunduğu zaman ortamda oksijen azalacağından boğulmaya sebep olabilir. Bu nedenle doğal gaz kullanılan ortamların mutlaka havalandırılması gerekir.
Neden daha verimlidir?
Hava ile yakıtın karışması gaz halinde daha kolay olduğundan tam yanma durumuna daha kolay ulaşılır. Katı ve sıvı yakıtlarda ise karbon monoksit çıkışı nedeniyle eksik yanma söz konusudur.

Doğal gaz, verilen yakma havası ile kolayca birleşerek tam yanma sağlar dolayısıyla dışarıya atılan ısıtılmış ancak yanma işlemine karışmamış hava miktarı daha azdır. Bacadan atılan enerji daha az olduğundan, doğal gaz daha verimli bir yakıttır.
 
 
Copyright © 2014 Selçuk Doğal Gaz Dağıtım A.Ş. - Gizlilik Sözleşmesi
Hızlı Erişim Menüsü